Važnosti sustavnog djelovanja u borbi protiv konzumacije alkohola kod maloljetnika

Djeca koja konzumiraju alkohol imaju veću mogućnost izloženosti maloljetničkoj delikvenciji, problemima u školi, ali i da postanu žrtve nasilja.

Uvijek treba imati na umu da je alkohol droga, baš kao što su i droge poput kokaina ili marihuane. Zato o problemu maloljetničkog alkoholizma treba konstantno govoriti, upozoravati i djelovati na njegovo suzbijanje. Ovisničko ponašanje traži adekvatno rješenje i pomoć koju treba pružiti onog trenutka kad se problem uoči.

Djeca od roditelja traže podršku na svim nivoima. Djeca od nas uče, usvajaju određene oblike ponašanja, a što je najvažnije, našim dobrim primjerima možda im najviše govorimo kako se treba ponašati. Tako je i s alkoholom. Nema sumnje da su djeca alkoholičara nažalost u najgoroj poziciji da i sami postanu kao svoji roditelji. No toj djeci sustav treba odmah pomoći.

Razumijevanje i ljubav koje dijete dobije od roditelja kroz adekvatnu i primjerenu skrb u obitelji pozitivan su predznak da će dijete razviti svijest o štetnosti alkohola i droga općenito. Roditelj je taj koji donosi odluku da ne konzumira alkohol. Upravo je iz te poruke jasno vidljivo stajalište koje se želi prenijeti i na dijete – da ne konzumira alkohol, jer je to štetno po njegovo zdravlje.

Zajedništvo obitelji kao najveća djetetova potpora.

Tinejdžerska dob puna je izazova te se roditelji i sami pronalaze u nekim novim situacijama koje ponekad ni sami ne znaju kako riješiti. No ono što je sigurno, otvoreni razgovor o problemu bilo koje vrste uvijek je dobra opcija, kao i potražiti pomoć stručne osobe.

Kako reagirati kad odrasla osoba nudi vašem maloljetnom djetetu alkohol? Kako reagirati ako ste u trgovini i ispred vas na blagajni maloljetna osoba želi kupiti alkoholna pića, a blagajnik/ca ne reagira?

I u jednom i drugom slučaju treba reagirati te jasno dati do znanja da maloljetnici ne smiju konzumirati alkohol. Ugodno sam se iznenadila kad je nedavno blagajnik na jednom našem otoku zatražio djevojčicu koja je imala nekoliko bočica alkoholnih pića da mu pokaže osobnu iskaznicu. Moram priznati da sam bila u šoku kad sam vidjela što je sve djevojčica koja nije imala više od četrnaest godina, htjela kupiti. Primjer ovog blagajnika koji je adekvatno i po zakonu reagirao ipak daje nadu u kontrolu i šalje jasnu poruku maloljetnicima.

Primjer dobre prakse

Projekt “Zdrav za 5” aktualni je projekt Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva zdravstva te Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Republike Hrvatske i kontinuirano se provodi od 2012. godine. Sastoji se od dvije ključne komponente: edukativne i komponente koja obuhvaća izgradnju sigurnog okoliša za rast i razvoj djece i mladih te poticanje na usvajanje zdravih životnih navika i zdravih stilova života.

“Primarni cilj projekta je prevencija ovisnosti i zlouporabe alkohola, droga i igara na sreću kod učenika viših razreda osnovnih škola, a provodi se kroz odgojno – obrazovne ustanove u suradnji policijskih službenika za prevenciju, epidemiologa/liječnika iz županijskih zavoda za javno zdravstvo te stručnih suradnika u nastavi”, ističu iz Ministarstva unutarnjih poslova. Projekt je i dalje aktualan, a tijekom prethodne školske godine obuhvatio je oko 15.000 učenika osnovnih škola.

“U skladu s novom Nacionalnom strategijom djelovanja na području ovisnosti do 2030. godine i pripadajućim Akcijskim planom te uzimajući u obzir nove trendove i izazove, u narednoj školskoj godini planiramo intenzivirati provedbu projektnih aktivnosti. Ovo uključuje pojačanu provedbu edukativnih aktivnosti koje razvijaju kritičke stavove djece prema štetnosti uporabe sredstava ovisnosti i promicanje zdravih stilova života, kao i provedbu dodatnih promotivnih i medijski popraćenih aktivnosti kojima će se zajedno s drugim stručnjacima progovarati o problemu ovisnosti”, naglašavaju iz MUP-a.

Osim projekta “Zdrav za 5”,  policijski službenici Ministarstva unutarnjih poslova za prevenciju u suradnji s odgojno obrazovnim ustanovama diljem Republike Hrvatske provode brojne druge preventivne aktivnosti iz raznih tematskih područja, a namijenjene učenicima različitih uzrasta.

“Ovime želimo istaknuti kako smo tijekom niza godina uspostavili doista dobru i čvrstu suradnju s predstavnicima odgojno obrazovnih ustanova, a s kojima zajedno definiramo potrebe i problemska područja kojima ćemo se baviti tijekom školske godine. Ovaj projekt sa svojim popratnim aktivnostima je gotovo uvijek na listi traženih projekata. On nije obavezan za provedbu u školama, ali je tražen i provodimo ga gdje god za njega postoji interes, a preporučila ga je i Agencija za odgoj i obrazovanje”, ističu iz MUP-a te dodaju kako se svake godine projektom obuhvati preko 15.000 učenika viših razreda osnovnih škola.

“Vjerujemo kako je projekt prihvaćen kako od strane odgojno obrazovnih ustanova i stručnih suradnika u nastavi, a tako i od djece i mladih što nam govori kako je problem ovisnosti i zlouporabe sredstava ovisnosti dobro prepoznat te je o njemu potrebno govoriti i neumorno upozoravati”, zaključuju u MUP-u.

Provodite aktivno vrijeme s djecom. Budite im partner u novim i lijepim pustolovinama koje će trajno ostati u sjećanjima.

Potičite svoje dijete na razgovor. Budite uz, ponekad možda neobuzdanog tinejdžera, koji je odlučio sad i odmah na brzinu postati odrastao tako što konzumira alkohol. Objasnite mu o štetnosti alkohola na zdravlje. Nemojte kritizirati, napadati ili vikati. Poslušajte svoje dijete, neka vam se povjeri. Ne prekidajte ga dok iznosi svoja mišljenja. Saslušajte ga i navedite na analizu problema kako bi zajedno došli do (ispravnog) zaključka. Imajte na umu da vam u tim trenutcima smiren i iskren razgovor bude imperativ koji će dovesti do rezultata.

Roditelji su najveća podrška mladima.

U turbulentnim godinama odrastanja i kad je mladima sve dostupno, smatram da je kod problema konzumacije alkohola roditeljska uloga izrazito važna. Roditelj kao podrška i primjer uzornog ponašanja dobra su kombinacija za izbjegavanje problema pa tako i onih povezanih s alkoholom.

Autor: Antonia Hohnjec

fotografije/ilustracije: Pixabay

NAPOMENA: Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.  

Pratite obavijesti o sljedećem održavanju PLAVOG CEKERA

spot_img

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci