Hrana kao trend – kroz objektiv food bloggera

Kao što se mnoge priče i legende prenose generacijama, i priče o hrani jednako su vrijedne prenošenja. Jedino što se mijenja je medij – ono što su nekad bile bilježnice s pomno sakupljanim receptima od bake, susjede ili kolegice, a zatim televizijske emisije, danas postaju kulinarski (food) blogovi. Je li hrana time postala ili jednostavno ostala trend?

Ručno ispisane, lagano požutjele stranice pune recepata s pokojom mrljom od smjese za kolač ili kapljicom ulja danas zamjenjuju recepti u obliku pravih malih priča objavljeni na internetskim stranicama, a na društvenim mrežama to su sve češće i dinamični video recepti. Koncept food bloga prisutan je posljednjih 20-ak godina, a na i dalje rastućoj popularnosti može zahvaliti društvenim mrežama poput Instagrama i TikToka, gdje je gotovo nemoguće izbjeći videouratke koji nas uvjeravaju da bilo koje jelo s lakoćom možemo i sami rekreirati.

Različite boje i oblici namirnica, osvjetljenje i kutovi iz kojih je takav sadržaj sniman čine ga vizualno privlačnim, a dinamična promjena kadrova čini ga pitkim, zbog čega, poput ukusnih obroka koje prikazuje, jednostavno vuče za daljnjom konzumacijom.

Fotografija: Stela Kordić

Prenijeti više ili manje kompleksan recept na način koji je jednako razumljiv svakome iz publike, uz pritom očaravajuće prizore šarenih tanjura i pripreme jela, nije lagan zadatak. Međutim, upravo to polazi za rukom Steli Kordić, djevojci koja diplomu iz nutricionizma, vještine stečene na kulinarskoj akademiji u Londonu te iskustvo rada u fine dining restoranima vješto kombinira u kreiranju recepata za svoj blog Stelasfoodstories. A priča koju želi ispričati upravo je o kreativnom spoju nutricionizma i gastronomije u svakodnevnim obrocima.

Njezini recepti više su od samog zadovoljavanja nutritivnih potreba – svojim blogom, Stela želi prenijeti koncept uživanja u hrani, prije svega umjerenog, opuštenog te vizualno i nutritivno bogatog. U fokusu je svakog recepta jedna namirnica oko koje se potom zavrti priča: od izbora same namirnice, kako je pripremiti, a pritom maksimalno očuvati nutritivnu vrijednost i okus, te kako je kombinirati s ostalim komponentama obroka.

Fotografija: Marija Gašparović

Upravo zbog rastuće popularnosti i sve većeg broja food blogova, jedan od izazova u ovome poslu jest kako ostati kreativan i originalan, izdvojiti se iz mase i doprijeti do ciljane publike. Smišljanje strategije prilagođavanja različitim društvenim mrežama kako bi se isti sadržaj plasirao na nekoliko različitih načina vještina je kojom food blogeri moraju vladati, budući da svaka platforma ima jedinstven algoritam s pomoću kojeg korisnicima prezentira sadržaj, ili pak koristi ključne riječi putem kojih korisnici dolaze do traženog sadržaja.

S druge strane, razvijanje recepata proces je koji zahtijeva poznavanje namirnica i njihovih svojstava, mnogo istraživanja i isprobavanja, igranja okusima, tehnikama pripreme hrane i njihovom kombinacijom kako bi se kao rezultat na tanjuru našao skladni obrok. Cijeli proces zabilježen je objavom na blogu, popraćen slikama i videom pripreme recepta.

Pri kreiranju video sadržaja do izražaja dolazi i niz vještina food bloggera u stvaranju „scenarija“ za video, scenografije, snimanja postupka pripreme recepta i uređivanje videa u softverskim programima. Svaki recept u konačnici predstavlja zasebni mali projekt čiji rezultati dolaze postupno, s vremenom, i ovise o angažmanu publike, no još i više o ulaganju pojedinca u svoj brend. Food blog tako služi kao ogledalo vlastitih interesa, sposobnosti i kreativnog izričaja te zapravo postaje alat kojim se pojedinac predstavlja potencijalnim suradnicima ili poslodavcima.

Fotografija: Stela Kordić

Kao najbolji dio svog posla, a koji možda nije ni očekivala, Stela ističe pozitivni feedback koji proizlazi iz interakcije s publikom, a služi kao podsjetnik zašto se odlučila na upravo ovaj posao i gušt koji joj on predstavlja. Također, jedinstveni dio posla jest poticanje kreativnosti kod drugih koji isprobavaju njene recepte ili su njima inspirirani te neprestano razotkrivanje koliko su, pogotovo kad je hrana u pitanju, ukusi različiti i, zapravo, individualna stvar.

Odnos prema hrani, potvrđuje Stela, mijenja se tijekom života. Nerijetko se na nju gleda kao na utjehu, nagradu, kaznu, obavezu ili pak čisti užitak. Što se hrana više upliće u razne sfere života, a osobito onu profesionalnu, kao što je slučaj kod food bloggera ili kuhara, važnije je prema njoj održati zdravi odnos – umjeren i uravnotežen.

Food bloggeri često preuzimaju ulogu ambasadora određenog načina prehrane i cjelokupnog životnog stila, što, s obzirom na njihovu utjecajnost koja se nerijetko mjeri u tisućama pratitelja, ujedno predstavlja i veliku odgovornost. Promicanjem umjerenosti u hrani, održivosti i pozitivnih prehrambenih, ali i životnih navika putem sadržaja kojeg stvaraju, food bloggeri pokazuju potencijal za pokretanje društvenih promjena, počevši od zajednice koju su oko svog bloga izgradili, a zatim i šire.

Pratitelji prepoznaju autentičnost food bloggera i nagrađuju je svojim povjerenjem, a food blogger ima slobodu (a moglo bi se reći i moć) svoju kreativnost, individualnost i strast prema hrani iskoristiti za stvaranje jednog pozitivnog trenda.

Autor: Katja Radolović

Naslovna fotografija: Pixabay

NAPOMENA: Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.  

Pratite obavijesti o sljedećem održavanju PLAVOG CEKERA

spot_img

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci