Kava stimulira i okrepljuje, ali može uzrokovati i tjeskobu ako se konzumira pretjerano. Koji su ostali učinci kave na zdravlje?
Kava kao intelektualni stimulans
Kofein, kemijska tvar koja se nalazi u kavi, potiče središnji živčani sustav. Povećava intelektualnu oštrinu, produžuje budnost i odgađa pojavu umora. Poboljšava vizualnu percepciju i olakšava koordinaciju pri složenim radnjama, primjerice vožnji automobila. Međutim, prekomjerna konzumacija kave može izazvati nervozu, tjeskobu i strah.
Dobra je za sportaše
Kava potiče krvotok krvi pa povoljno djeluje na izdržljivost tijekom dugotrajnih aktivnosti kao što su maraton ili biciklizam. No, vrhunskim se sportašima strogo kontrolira količina kofeina u krvi prigodom doping kontrole.
Bogata je mineralima
Točno! Sastav minerala, međutim, osjetno se razlikuje ovisno o vrsti kave i načinu obrade zrna. U prosjeku, jedna šalica kave sadrži 80 mg kalija, 3 mg kalcija, 7 mg fosfora i 1 mg natrija. Sadrži također željezo, bakar i cink, ali u malim količinama. Kava je bogata i vitaminima iz grupe B.
Pomaže probavi
Šalica kave poslije obroka potiče probavu jer pojačava izlučivanje probavnih enzima i žuči. Međutim, bijela kava je teško probavljiva jer bjelančevine iz mlijeka i tanini iz kave ne čine dobru mješavinu u želucu.
Ograničava apsorpciju lijekova
Kofein može umanjiti ili povećati učinak nekih lijekova. Kava može povećati toksičnost pojedinih lijekova, primjerice teofilina (lijek protiv astme) i nekih protuupalnih lijekova. Kavu ne bi trebale piti osobe koje uzimaju lijekove protiv depresije.