Hrana kao okosnica zdravlja

Palačinke od kokosovog brašna, topli curry od slanutka i leće, brzi pizza omlet, dekadentni čokoladni brownie – ovim se obrocima liječi inzulinska rezistencija i pod kontrolom drže metaboličke bolesti. Pitate se kako je to moguće?

Poveznicu između ukusnih obroka i metaboličkog zdravlja otkriva nam Tihana Šadek, jedna od tri nutricionistice u timu virtualne klinike Metabolic Friendly. Iza Tihane su godine iskustva u radu s pacijentima oboljelima od dijabetesa, stoga je upravo ona osoba koja stoji iza nutricionističkih pregleda ove klinike prvenstveno usmjerene holističkom liječenju inzulinske rezistencije, ali i društvenih mreža klinike te raznih pisanih edukativnih materijala koje sa svojim timom kreira.

Tim klinike čine endokrinolozi, nutricionisti i psihoterapeuti, a uskoro im se pridružuju i stručnjaci drugih specijalnosti. Svakom pacijentu pristupaju potpuno individualno u skladu s njegovim stanjem te nutritivnim i drugim potrebama, a sve s idejom drugačijeg, cjelovitog pristupa metaboličkim oboljenjima.

Začetnik klinike, endokrinolog doc. dr. sc. Ivan Kruljac, kroz svoju je liječničku praksu uvidio potrebu za pristupom liječenju metaboličkih bolesti (s naglaskom na inzulinsku rezistenciju) koji prije svega uključuje promjenu prehrane, tjelesnu aktivnost te prijeko potrebno smanjenje stresa i adekvatno nošenje s njim.

Disbalans metabolizma koji s vremenom nastaje kao rezultat prekomjernog unosa hrane, a posebice one bogate ugljikohidratima poput prerađenih žitarica, pekarskih proizvoda, grickalica i slastica, praćenog nedovoljnom tjelesnom aktivnošću održava se kroz razne metaboličke bolesti: debljinu, bolesti štitnjače, PCOS, poteškoće s plodnosti i začećem kod žena i muškaraca, masnu jetru, dijabetes, hipertenziju i mnoge druge. Glavni alat za postizanje metaboličkih promjena i očuvanje zdravlja metabolizma jest mediteranska prehrana sa smanjenim unosom ugljikohidrata, s posebnim naglaskom na nezasićene masti kao glavni izvor energije.

Pacijenti koji pokušavaju izliječiti inzulinsku rezistenciju susreću se s različitim izazovima u procesu promjene prehrambenih navika. To se odnosi na teško odvikavanje od određene hrane (npr. kruh, određeni mliječni proizvodi, slatkiši), kao i vrlo izraženu potrebu za ugljikohidratima i slatkom hranom kojoj se teško oduprijeti. Postupnim promjenama, tanjur počinju popunjavati neškrobnim povrćem kao što je zeleno lisnato povrće, cvjetača, brokula, tikvice, patlidžan te salatnim povrćem poput rajčica, paprika, krastavaca ili rotkvica uz obilan dodatak maslinovog ulja. Pritom im pomažu Metabolic Friendly recepti, gdje se posebno ističe onaj za kruh od sjemenki, bogat nezasićenim masnim kiselinama koje čine oslonac u liječenju bolesti metabolizma. Među receptima ne nedostaje ni deserata poput brownieja, čokoladnih muffina, raznih keksića, mousseova i energetskih pločica.

Tihana Šadek, mag. nutr. (foto: privatna arhiva)

Pacijentima ponekad ponestaje ideja za pripremu i organizaciju obroka ili nisu sigurni koje su prikladne količine pojedinih vrsta namirnica. U takvim slučajevima do izražaja dolazi važnost poznavanja i sposobnosti interpretacije nutritivnih deklaracija na proizvodima – od energetske vrijednosti i zastupljenosti pojedinih hranjivih tvari u pojedinom proizvodu, do prepoznavanja koja bi točno količina tog proizvoda trebala biti zastupljena u obroku.

U kontekstu Metabolic Friendly alata, korisnicima je koristan registar low carb proizvoda sa smanjenim udjelom ugljikohidrata i navodom trgovine u kojoj se proizvod može kupiti. Također, dostupni su i različiti vodiči i savjeti o organizaciji i planiranju obroka, specifičnim izazovima u prehrani i njihovim rješenjima. Članstvo u Metabolic Friendly klinici uključuje i kontinuiranu podršku liječnika kroz inicijalno i mjesečno ispunjavanje upitnika uz pisani osvrt liječnika na zdravstveno stanje s daljnjim uputama i preporukama. Osim spomenutih edukativnih alata, članovima je dostupan i chat s nutricionistima, edukativni newsletteri te dodatne usluge poput pregleda endokrinologa, nutricionista i psihološko savjetovanje.

Korisnicima je na raspolaganju i LightFork program pripreme i dostave cjelodnevnih i zdravih obroka na kućnu adresu. Dio ponude su i zajedničkim snagama razvijeni Metabolic Friendly obroci namijenjeni upravo osobama s inzulinskom rezistencijom koje nemaju vremena nabavljati hranu i kuhati, a žele se hraniti pravilno. Radi se o vrlo ukusnim i nutritivno bogatim obrocima sa do 100 g ugljikohidrata u dnevnom paketu obroka (doručak, ručak, večera i desert) s cjelovitim i kvalitetnim namirnicama.

Kad je u pitanju inzulinska rezistencija, prehrana igra ključnu ulogu u njezinu nastanku i razvoju, ali i liječenju metaboličkih bolesti. Razina glukoze, a time i inzulina u krvi, izravan je odraz sastava konzumiranog obroka. Ukoliko je obrok bogat ugljikohidratima, a siromašan vlaknima, proteinima i mastima, značajno će podići razinu glukoze i posljedično inzulina. Dodatno, ako nedostaje tjelesne aktivnosti, ta se glukoza ne troši, već zaostaje u krvotoku, što održava i visoke razine inzulina. Time dolazi do povećanja tjelesne mase i, dugoročno, do razvoja inzulinske rezistencije.

Dakle, liječenju, ali i prevenciji njezina nastanka potrebno je pristupiti sa svih „frontova“ – prilagodbom načina prehrane, redovitom tjelesnom aktivnošću, adekvatnim nošenjem sa stresom te neophodnim dovoljnim količinama kvalitetnog sna. Slagalicu inzulinske rezistencije u pojedinim slučajevima nadopunjuju i lijekovi, no Metabolic Friendly pristup prije svega naglašava istinsko uživanje u hrani i postizanje osjećaja zadovoljstva i sitosti konzumacijom zdravih i nutritivno bogatih obroka.

Hrana, osim što je sredstvo kojim se postiže adekvatna nutritivna opskrba nutrijentima i bioaktivnim biljnim komponentama, također omogućuje i fizičku i psihičku sposobnost za ostvarenje naših ciljeva uz dana u dan. Moć pravilne prehrane ogleda se u uspješnom liječenju bolesti poput inzulinske rezistencije, a taj je proces još i lakši uz odgovarajuću podršku.

foto: arhiva Metabolic Friendlyja

Za kraj, ususret blagdanima pred nama, Tihana i njezin tim donose recept za Metabolic Friendly božićne keksiće:

Sastojci:

· 250 g mljevenih badema

· 90 g eritrita ili ksilitola

· 2 bjelanjka

· 2 žličice cimeta

Priprema:

1. Istući bjelanjke u snijeg.

2. U mlincu za kavu samljeti zaslađivač i polako ga umiješati bjelanjcima.

3. Dodati mljevene bademe i začine za medenjake, dobro pomiješati i zamijesiti tijesto.

4. Razvaljati tijesto između 2 lista papira za pečenje na debljinu od 0,5 cm.

5. Razvaljano tijesto staviti u zamrzivač na 15 minuta kako bi se tijesto stisnulo.

6. Koristeći kalupe za rezanje u obliku zvjezdica, izrezati kekse i poslagati ih u tepsiju preko papira za pečenje.

7. Peći 12-15 minuta na 150 °C.

Autor: Katja Radolović

Naslovna fotografija: Pexels.com

Pratite obavijesti o sljedećem održavanju PLAVOG CEKERA

spot_img

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci