Radimo li dovoljno kako bi zaštitili pčele i ostale oprašivače? Pokretač Svjetskog dana pčela ima jasnu i važnu poruku

Svjetski dan pčela proglasili su Ujedinjeni narodi u New Yorku 20. prosinca 2017. godine, nakon inicijative iz 2014. godine koju je pokrenuo Pčelarski savez Slovenije, uz veliki trud cijele Slovenije, te uz jednoglasnu podršku svjetske političke zajednice.

Prvo obilježavanje održano je 20. svibnja 2018. u Žirovnici, rodnom mjestu Antona Janše – jer je 20. svibnja njegov rođendan, a time i dan kada slavimo Svjetski dan pčela. Cilj Svjetskog dana pčela je zaštita pčela i ostalih oprašivača.

Uoči obilježavanja Svjetskog dana pčela, pokretač ovog važnog obilježavanja, gospodin Boštjan Noč, predsjednik Europskog saveza pčelara i predsjednik Saveza pčelarskih udruga Slovenije, ima jasnu poruku koju prenosimo u cjelosti.

“Kao pokretač Svjetskog dana pčela, jesam li zadovoljan?

Kad je riječ o promociji, više sam nego zadovoljan – čak i iznad očekivanja. No kad je riječ o podršci pčelarima i zaštiti potrošača, definitivno nisam!

Nažalost, svijet jedva da uopće razumije da pčele danas više ne mogu preživjeti bez pomoći pčelara. Bez pčela i drugih oprašivača, bilo bi još više GLADNIH ljudi u svijetu!
Zato je krajnje vrijeme da se pruži podrška pčelarima. Pčelari gube motivaciju za nastavak rada, a ako počnu napuštati pčelarstvo, suočit ćemo se s katastrofom u vrlo bliskoj budućnosti. Svake će godine biti sve manje pčela, a s njima će nestati i besplatna usluga oprašivanja koju one pružaju – što će ozbiljno utjecati na proizvodnju hrane… Dakle, Europo – sada ili nikada! Ovo se tiče pčela, pčelara i potrošača!

Prije svega, lažni, krivotvoreni med mora se odmah ukloniti s tržišta. Ključno je da Europa još ove godine donese konkretne mjere za podršku pčelarima i zaštitu potrošača u vezi s ovim pitanjem. Dok se ne usvoje konkretne dugoročne mjere, Europa bi trebala privremeno zabraniti uvoz meda iz onih zemalja koje su najproblematičnije kad je riječ o krivotvorenom medu. Kontrola meda mora biti ZAJAMČENA na ulaznim točkama u Europu jer takav med ni pod kojim uvjetima ne smije završiti na policama trgovina. To se mora učiniti radi zaštite potrošača, kako bi i dalje mogli uživati u pravom medu – medu koji jača zdravlje – a ne u “lažnom” medu, koji može čak biti štetan za zdravlje.

Europa također mora hitno i odmah osigurati izravna plaćanja za svaku košnicu putem poljoprivrednih i okolišnih mjera, kao naknadu za besplatnu uslugu oprašivanja koju pružaju pčele. Samo ove godine, tijekom zime, u Europi je uginuo otprilike 50 % pčelinjih zajednica, i bez hitne financijske podrške pčelarima za održavanje zajednica, suočavamo se s katastrofom – kako za proizvodnju hrane, tako i za očuvanje bioraznolikosti! Med se može uvoziti (pa čak i lažni med), ali oprašivanje se jednostavno ne može uvesti!

Na ovogodišnji Svjetski dan pčela, želim jasnu i nedvosmislenu zaštitu potrošača i podršku pčelarima. Europljani ne zaslužuju konzumirati med koji to zapravo nije, i koji stoga uopće ne bi smio nositi naziv med. Ne zaboravimo: “Žlica pravog meda svaki dan – tjera liječnika van!”

U Europi nema prehrambene sigurnosti bez pčela!

Hitna podrška pčelarima ključna je za očuvanje pčela i s njima usluge oprašivanja koju pružaju!

Zahvaljujem svim pčelarima što i u ovim teškim vremenima nastavljaju s pčelarenjem, što se brinu za proizvodnju visokokvalitetnih pčelinjih proizvoda, što održavaju uslugu oprašivanja pčela, a time i pomažu proizvodnji više od trećine svjetske hrane.
Posebna zahvala svima koji pomažu pčelarima u očuvanju pčela sadnjom medonosnih biljaka, odgovornom i pravilnom uporabom sredstava za zaštitu bilja samo kada je to nužno, te onima koji odluče kupiti pčelinje proizvode od lokalnih pčelara, čime osiguravaju najbolje pčelinje proizvode koji jačaju zdravlje!

Budimo svjesni da glavnu ulogu u svemu ima pčela – pčela, kažemo – i ponovimo to : pčela! Bez pčele nema pčelinjih proizvoda; bez pčele nema oprašivanja; bez pčele nema proizvodnje hrane – a također, NAŽALOST, bez pčelara neće biti ni pčela.”

Autor: Boštjan Noč

Predsjednik Europskog saveza pčelara i

Predsjednik Saveza pčelarskih udruga Slovenije

Izvor: Hrvatski pčelarski savez

ilustracije: Tonka Hohnjec / Gric Gric

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci