Prije dvadesetak godina gospodin Karlo Balić iz Srednjeg Sela na otoku Šolti odlučio je obnoviti stare i zapuštene obiteljske vinograde. Već tada imao je jasnu viziju svog vinskog puta. Njegov OPG bazira se na ekološkoj proizvodnji i najvažniji cilj su kvalitetno vino i maslinovo ulje. Pa kad dođete u ovo malo i mirno selo u srcu Šolte i svratite do konobe vinara Balića, kušate njegova izvrsna vina i ulje, jednostavno imate osjećaj kao da vam je cijela Dalmacija na dlanu. Ima nešto u tom malom otočnom mjestu, staroj kamenoj kući, gredama i bačvama vina koji zaokružuju lijepu poslovnu priču. Naravno, vino Stari Dobričić će Vas oduševiti prepoznatljivom tamno crvenom bojom i čistom aromom, ali i ostala vina naravno morate kušati…
Obitelj Balić generacijama je na otoku. Unazad 200 godina obitelj se isključivo bavila vinogradarstvom i maslinarstvom. Tako i otac gospodina Karla Balića koji je cijeli svoj život proveo uz vinove loze i masline. Sa starošću je teški fizički rad bio problem i u jednom razdoblju vinogradi i masline ostaju zapušteni. Obitelj je tada imala 1 000 loza.
Pogledajte i naš video prilog:
Zahvaljujući sredstvima natječaja LAG-a Škoji u 2020. godini za OPG je kupljena potrebna oprema: malčer, škare za živicu i električne škare, drobilica granja, ali i barik bačve iz Francuske te sustav za hlađenje vina i mošta. Također, nabavljeni su i stupovi za vinograd kako bi se stari vinograd podignuo na žicu te time olakšala obrada i održavanje loze, ali i povećao urod i kvaliteta grožđa.
“Imam licencu za ekološku proizvodnju, Želim imati svoje grožđe, jer onda znam što stavljam u bocu. Želim raditi prirodna vina i ne koristim nikakva umjetna gnojiva, pesticide, a ista priča je i s maslinama. Imam 200 maslina od kojih dobijem samo 40 l ulja. Ne želim ići na količinu, već na kvalitetu” ističe Balić. Dodaje kako je svima teško s obzirom na poskupljena. “Na tu količinu maslina moram kupiti 3 000 – 4 000 kuna gnoja. Ne uspijem platiti nekome da ih sve očisti pa pola očistimo supruga, ja i djeca, a drugu polovicu platimo nekome. Više od 10 000 kuna potrošio sam prošle godine samo na masline”, kaže Balić.
“Moja vina svake godine imaju 13 – 13,5 % alkohola. Zasluge za takav postotak pripisujem upravo toj ekološkoj proizvodnji, jer gnojim samo stajskim gnojivom, grožđe ozračim, skidam sve zaperke i višak grožđa. To grožđe je na suncu cijelo ljeto. Zrno nije veliko i imam manji prihod, ali imam odličnu kvalitetu” – zaključuje vinar te ističe kako je upravo to njegova vizija poslovanja u kojoj mu pomaže obitelj: supruga Helen, kćerke Bruna i Nera te sin Marin.
“Želimo ponuditi izvornu kuhinju, neka specifična šoltanska jela, ribu koja je to jutro bila na našoj tržnici. Želimo ponuditi isključivo otočne proizvode, jer mislim da je jedino takva prezentacija otoka i njegove ponude dobra. Moramo se držati onog što imamo, što je izvorno”, smatra Karlo Balić.
Tako bi trebalo i biti. Otočna priča otočnih ljudi, nošena entuzijazmom i ljubavlju prema onome što rade.
Jedna stara kamena kuća na Šolti ispričat će Vam mnoge tajne, a vino i ulje iz ove priče čekaju da ih otkrijete!
Mi već jesmo, ali vratit ćemo se opet! 🙂
Tekst / foto : Tonka Hohnjec (Gric Gric)