Nedavni slučaj s pjevačicom Mariah Carey, kojoj su maltene oduzeli novorođenu bebu, jer su je zatekli kako pije pivo (majku, ne bebu!), ponovo je na dnevni red vratio jednu prastaru temu – pomaže li pivo dojiljama koji imaju problema s mlijekom. Mi, naravno, znamo kako stoje stvari, no pročitajte što o tome piše Jutarnji list.
Popularnu pjevačicu Mariah Carey prije dva tjedna posjetila je socijalna služba jer je pila pivo u bolnici. Pjevačica je bila izvan sebe, a njezin je suprug rekao da su to gluposti, da je Mariah u bolnici medicinska sestra savjetovala da popije čašu tamnog piva kako bi potaknula stvaranje više mlijeka za dojenje. I to je zaista moguće. Vjerovanje da pivo potiče laktaciju itekako je prisutno.
– Pivo je zbog pivskog kvasca odličan izvor vitamina B. Čest deficit tog vitamina 60-ih godina utjecao je na to da se pivo počelo povezivati s dojenjem, i to kao korist – kaže nutricionistica Olja Martinić.
No, rijetko će koji stručnjak preporučiti dojiljama da piju pivo. Naime, teza da pivo pridonosi laktaciji nije znanstveno dokazana, ali kako je jedan od najčešćih strahova mladih majki da će im nestati mlijeka i neće moći dojiti, pokleknu i poslušaju savjet “mudrih starica”.
U moru savjeta što jesti, što ne jesti, što piti, što ne piti, kako sjediti, ležati, hodati, živjeti, na svakoj drugoj stranici provuče se i onaj o pivu koje bi moglo pomoći. Uglavnom ga netko sramežljivo spomene, kao jeste li čuli, je li to moguće? Velika većina majki protiv je bilo kakvog alkohola. Kažu da je mit da pivo potiče proizvodnju mlijeka, a činjenica da je pivo alkohol i preko majčina mlijeka direktno prelazi na dijete. Ni bezalkoholno pivo nije sto posto bez alkohola, tvrde.
Samo par ih stane u obranu drukčijeg stava, ističu i da je riječ o jednoj čaši svaki drugi dan ili jednom tjedno i obavezno navedu primjer neke poznanice kojoj je to pomoglo. Kako bi potkrijepile svoj stav, navode autoritete koji su im savjetovali jedno malo pivce kao dobrodošlu pomoć na putu prema dugogodišnjem dojenju.
– To mi je savjetovala patronažna sestra – kažu.
Najbolja forumska priča počinje u bolnici, a priča je mlada rodilja koja se nakon poroda suočila s nedostatkom mlijeka. Rodbina joj je nosila sokove, kompote, čajeve, a onda dođe postarija teta, iz vrećice izvadi pivo i kaže: – Ovo je mene spasilo. Probaj, krenut će.
Mlada žena se prenerazi, neugodno joj je, a cimerice koje uspješno doje vrte glavom raskolačenih očiju. Naravno, ona odbije tetu i njezino pivo. Za dva dana izađe iz bolnice i na internetu, na stranicama o narodnim lijekovima pronađe i savjet u kojem se za poboljšanje dojenja navodi i pivo. Bezalkoholno.
-Ako osjećate da u dojkama ne nastaje dovoljna količina mlijeka, pijte na dan jednu čašu bezalkoholnog piva. Pivo popijte 30 minuta prije hranjenja djeteta, savjetuje se.
Mama Tanja bez ikakvog kompleksa kaže da je kao dojilja pila bezalkoholno pivo.
-Oboje djece dojila sam do druge godine. pakiranje malih boca piva s nula posto alkohola trajalo mi je par dana. Interesantno, kada sam prestala dojiti, nikad više nisam popila pivo. Ali, odgovaralo mi je dok sam djila – kaže mama Tanja.
Mlada majka Lana, koja živi u Njemačkoj, kaže da tamo liječnici katkad preporučuju neko lagano pivo poput radlera, piva s limunom.
-Poslije poroda bila sam pod stresom, dojenje mi nije išlo i bila sam spremna na sve alternativne metode, pa i na malo alkohola. Kada mi je doktor rekao da popijem pola čaše šampanjca ili čašu laganog piva, mislila sam da se šali.
Ali, preporučio mi je to zbog mene, da se opustim i ne budem napeta i u grču. To mi je na početku puno pomoglo, ne zbog te male količine alkohola, nego zato što mi je dao do znanja da sam i ja bitna i da samo opuštena i zadovoljna mogu pomoći djetetu – navodi mama Lana.
Većina naših stručnjaka protiv je bilo kakvog alkohola, pa tako i piva, i ne smatra da ono pomaže više od vode ili čaja. Takav stav imaju pedijatri, a ni nutricionisti ne pronalaze čarobnu pivsku formulu.
-Smatram da će, što se laktacije tiče, više pomoći tanjur kuhane blitve i krumpira nego boca piva – kaže nutricionistica Olja Martinić.
I kada je već posve jasno koji je stav prihvaćeniji, pojavi se jedno neobično pivo deklarirano kao pivo za dojilje i sportaše. Samuel Smith outmeal stout tamno pivo, napravljen u tvornici iz 18. stoljeća u engleskom Yorkshireu.
Tako kaže kolegica Mikolčević u Jutarnjem listu. Ali, ne možemo prešutjeti još neke stvari, jer zapravo u prilog pivu ide puno više stvari, nego što je u ovom članku navedeno.
Pivo je naime odmah, dakle još u prapovijesti, prepoznato kao napitak blagotvornog utjecaja na zdravlje i na higijenu ljudi. „Proizvedeno je od prokuhane vode, sadrži alkohol, stabilizirano je ugljičnim dioksidom, sve to sprečavalo je nastanak epidemija, pa je prema tome pivo od iznimne važnosti,” kaže češki liječnik Petr Mareček. Kroz povijest pivu su dokazani i ovi blagotvorni učinci: zaustavlja osteoporozu, štiti od kožnih zaraza, sprečava karijes, snižava krvni tlak, smanjuje rizik od infarkta, otklanja strah, povećava učinkovitost mišića, a pospješuje i mentalno zdravlje, odnosno usporava slabljenje umnih sposobnosti karakteristično za starenje. Spomenuti zobeni stout (oatmeal) zbog svoje tople i blage prirode bio je često nutricionističko piće i od davnina je preporučivan dojiljama. Napokon, i uostalom, ako je vjerovati tvrdnjama praškog Pivovarskoga odbora, pivo je – kad se pobroje svi njegovi sastojci i uzme u obzir njihova važnost za funkcioniranje organizma – zdravije od majčinoga mlijeka. Što se tiče mlijeka, na britanskim otocima nekada je bilo vrlo popularno pivo koje se zvalo Milk Stout. To englesko tamno jako pivo proizvedeno je uz dodatak laktoze (mliječnog šećera), ali je 1946. zabranjena upotreba imena Milk Stout, jer su potrošači time dovedeni u zabludu, misleći da je pivu dodano mlijeko. U nekim drugim zemljama naziv se još uvijek koristi. A što se tiče Samuel Smith Oatmeal Stouta, on se proizvodi uz dodatak zobene kaše i vraća vrstu, koja je nekada bila vrlo popularna, ali je u međuvremenu gotovo potpuno iščezla. No, imaju Britanci jedan još bolji zobeni stout – Maclay Oat Malt Stout, koji se kuha u Škotskoj ne od zobene kaže, nego od sladne zobi. Postoje i mnogi drugi, a osim u Britaniji posebno su popularni u Americi i nerijetko u reklamnim kampanjama imaju preporuke za trudnice i rodilje. Buduće i sadašnje mlade majke kao svoju ciljanu skupinu vide i neka druga piva, što se vidi iz njihovih promidžbenih poruka.
Liječnici su komentirali i onu poznatu famu da od tamnog piva ženama rastu grudi, a narečeni doktor Mareček solomonski odgovara da pivo sadrži fitoestrogene, dakle tvari slične ženskim spolnim hormonima, pa ne bi trebalo isključiti ni tu mogućnost.
„Kod trudnih žena opasnost od alkohola je ogromna, i ona se često podcjenjuje,” kaže doktor Zdeněk Susa, autor Velike češke pivske knjige. „Ne radi se samo o prva tri mjeseca trudnoće, kada je plod najranjiviji. Trudnice bi i u ostalim fazama trudnoće trebale izbjegavati alkohol, jer i mala količina može naškoditi plodu, čiji mozak raste i dozrijeva. Postoje znanstveni radovi, koji dokazuju, da jedno pijanstvo majke oko šestog mjeseca trudnoće može prouzročiti trajna oštećenja kod djece. Može to biti disleksija, disgrafija, poremećaj društvenog ponašanja, ili agresija. Takve pojave, obično nazivane „lagano moždanom disfunkcijom” koje nisu rijetke, svaljuju se na svakojake razloge, a jedan od njih svakako je i uživanje alkohola u trudnoći.
No, to je ipak druga priča. U puku se za pivo oduvijek znalo da je hranjivo i zdravo i u tom smislu dragocjeno u čovjekovu režimu prehrane. Ta ne zovu ga bez razloga „tekućom hranom” ili „tekućim kruhom.” U mnogim krajevima, posebno u Češkoj, ali i kod nas, rodiljama se u babine donosila juha od crnog piva. Razni dodaci – slatko mlijeko, cimet i žumanjak – davali su posebnost tom varivu, čije je kušanje znalo imati i neželjenu posljedicu – navikavanje majke na pivo. Stoga se nerijetko moglo čuti i ovo: nije čudo da se naučila piti, kad je imala gomilu djece. O obljubljenosti pivskih juha svjedoče i obiteljski recepti za svadbenu pivsku juhu, koja se pripremala kao jedna od visokocijenjenih sastavnica svatovskoga menija; od svijetloga piva i uvijek u strogom omjeru – na svakoga gosta po jedna litra.
No, unatoč svijesti da je pivo hranjivo i zdravo, pa čak i ako vjerujemo da pospješuje laktaciju, nije teško shvatiti ljutite reakcije liječnika koji odbijaju svaku pomisao da bi se mladim majkama trebalo preporučivati pivo, kako bi mogli hraniti svoje bebe. Naime, u pivu ipak ima alkohola, i stvara ovisnost, pa je neprilično da njegovu konzumaciju preporučuje netko tko bi se po prirodi stvari morao zauzimati za suprotno. Stoga i mi dodajemo uobičajenu ogradu, na koju nikad ne zaboravljamo: samo umjerena konzumacija je dobra konzumacija. Ili, što bi rekao dr Anton Piendl, profesor s minhenskog tehnološkog fakulteta: Jedno pivo bolje je nego nijedno, dva su bolja nego jedno, ali četiri nisu dvostruko bolja od dva!