Papar – kralj začina od davnina pa sve do danas

Piper nigrum, odnosno biljka od koje dolazi mala bobica koja se koristi u cijelom svijetu je papar.  Indija je domovina papra i prvi svjetski proizvođač ove mirodije. Iako lozi papra treba oko 8 godina kako bi postigla zrelost, uzgoj ove biljke je rasprostranjen u Brazilu, Maleziji i Indoneziji. Ako su odgovarajući uvjeti, biljka će čak 20 godina davati plodove.

Bilo da se radi o svježem zelenom papru, crnom, ružičastom ili bijelom, ukiseljenom ili bobicama svježeg nedozrelog papra, u gastronomiji je ovaj začin jednostavno sveprisutan.
Postoje razne vrste crnog i bijelog papra, kao i njihovih okusa, a o čemu ujedno ovisi i podneblje gdje raste biljka.

Papar je kroz povijest imao veliku važnost, zapravo jednu od ključnih jer je upravo ovaj začin označio veliku prekretnicu u svjetskoj trgovini začinima. U jednom periodu, njegova je vrijednost bila izjednačena sa zlatom.

Za paprom su tragali mnogi. Kako je kao začin postigao ogromnu vrijednost, brojni moreplovci tragali su za novim europskim putevima ne bi li pronašli stanište ove vrijedne biljke. Također, papar se koristio i medicinske svrhe, za poboljšanje probave, ali i za iskašljavanje.

Najčešće se koristi mljeveni papar. No važno je znati kako on relativno brzo gubi okus pa ako se želi papru dati do značaja, pogotovo kod nekih specifičnih jela, bolje je upotrijebiti papar u zrnu koji se melje.

Papar se dodaje pri samom kraju kuhanja upravo zbog tog zadržavanja okusa i kako bi kao začin došao do izražaja. Mlinac za papar može se namjestiti da melje grubo ili fino, ovisno o ukusima i primjeni, stoga je idealan za sve koji vole uživati u ovom začinu.

Miješani papar u zrnu (foto Gric Gric)

Papar se treba dozirati oprezno kako bi izbjegli neželjene loše kritike da je jelo preljuto. Upravo zbog toga na stolu je dobro imati papar u zrnu u mlincu kako bi svatko po svom ukusu zapaprio jelo.

Papar je prisutan u mnogim gotovim suhomesnatim proizvodima, ali i drugim proizvodima, primjerice sirevima, namazima, umacima…

Gin & Tonic i papar…

Kuhati s paprom treba znati, ali je i pravi užitak kušati jela kojima je ovaj začin dao “ono nešto” drugačije i posebno. Upravo to nešto posebno kod papra otkrio je i Apicije, rimski autor prve kuharice na svijetu u svom djelu “O kuharskoj vještini”. Naime, on je naveo kako je upravo papar dobar za popravljanje okusa kod jela koja su bezukusna, kao što su to npr. kuhana jela, ali čak i kod nekih slatkih jela.

Od tada do danas papar kao da je ostao kralj među začinima. Koristite ga pažljivo, uživajte u njegovim okusima, u svemu gdje je ostavio svoj prepoznatljiv okus….

GricGric

 

 

 

 

Posjetite i pretplatite se na naš kanal

RECEPTI, SAVJETI, DOGAĐANJA I ZANIMLJIVOSTIspot_img

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci