Kako postoji mnogo vrsti piva, tako i smišljaju i nove okuse kako pridobiti što više kupaca.
Birra del Borgo, mini pivovara iz talijanskog grada Borgorose, na stotinjak kilometara od Rima, proizvodi godišnje tridesetak raznih piva, a u većini slučajeva radi se o specijalima čiji okus i sastojke ograničava jedino mašta majstora pivara. Među njima je i pivo s jagodama, listom duhana, vinskim moštem, pa čak i pivo s kamenicama nazvano Biserje pred svinje.
Biserje pred svinje (Perle ai porci) je jasna aluzija na znameniti citat Margaritas ante porcos, koji kaže da biserje ne treba bacati svinjama, no ovdje se nipošto ne radi o tome da je to pivo koje nije za neuke, nego je to samo štos zasnovan na neobičnom dodatku – kamenici, odnosno ostrigi, dakle školjki, a školjke, je li, daju bisere. Oyster stout, stoji i na etiketi ovog piva na koji je pivovara veoma ponosna. „Stvaralačke ideje i eksperimenti glavne su odlike talijanskih malih pivovara,” kaže predstavnica mini pivov are Birra del Borgo Luciana Squadrilli.
Pivovara proizvodi sedam klasičnih piva, dostupnih kroz čitavu godinu, zatim četiri sezonska piva, po jedno za svako godišnje doba, te dvanaest mjesečnih piva, po jedno za svaki mjesec, i njih zovu – bizarna piva. Tu su još piva koja se kuhaju za određene prigode, tako da se kroz godinu skuha tridesetak različitih vrsta.
Pivovara Birra del Borgo postoji od 2005. godine, aq pivovaru je osnovao mladi biolog Leonardo di Vicenco. Počeli su sa šaržom od 500 litara, a sada je kapacitet jedne šarže peterostruk. Tehnolog koji vodi proizvodnju je Andrea Lecchini, tridesetogodišnjak, koji ističe da su praktično svi u pivovari, uključujući i administrativno osoblje, ista generacija.
Ispitivanje udruge proizvođača piva Assobirra pokazuje da u Italiji pivo pije 71 posto stanovništva, a 28,8 posto ih pivo smatra svojim omiljenim pićem. Autori ankete tvrde da je pivo najdemokratičnije piće, podesan za sve prilike, a njegovoj popularnosti pridonosi i prihvatljiva cijena. Iako boca od tri četvrt litre kvalitetnog piva stoji deset eura.
Osim toga, Talijani vole nove okuse i eksperimente, sviđa im se kada se pivu dodaju karakteristični nacionalni okusi, pa mali proizvođači piva proživljavaju bum o kojem prije samo deset godina nisu mogli ni sanjati. Godine 1996. bilo je u čitavoj Italiji samo sedam mini pivovara, a danas ih je – 445.
Izvor: Pivnica.net